top of page

FILMY

DOKUMENTALNE

Anatomia Przemocy

KLIENT>Axel Springer Polska
ANTENA> Polsat
CZAS TRWANIA> 43 min.
REŻYSERIA> M.Wieczorkowska-Klecel /J. Klecel
ZDJĘCIA i MONTAŻ> Jan Klecel
PRODUCENT> Łukasz Klekowski
PRODUCENCI WYKONAWCZY> M. Wieczorkowska-Klecel & Jan Klecel
ROK PRODUKCJI> 2009

Wstrząsająca historia 22-letniej Alicji, która przez sześć lat doświadczała gwałtów i poniżeń ze strony własnego ojca, nazywanego polskim Fritzlem. Alicja zdecydowała się na realizację filmu, aby uporać się z koszmarem przeszłości, odzyskać godność i walczyć o swoje prawa. Apeluje w filmie do innych ofiar przemocy seksualnej, by nie pozwoliły zastraszać się oprawcom, lecz szukały pomocy. Alicja poświęciła ekipie filmowej 20 dni swego nowego życia. Przez ten czas razem z nią dziennikarze rekonstruowali dramatyczne wydarzenia. Dziewczyna zadaje trudne pytania swojej matce, będącej świadkiem dramatu. Film otwiera nowy rozdział w debacie o przemocy seksualnej, doświadczanej przez młode dziewczyny i kobiety ze strony najbliższych członków rodziny.

GrandPress - nagroda dla kreatywny dom produkcyjny Akcja.tv
GRANDPRESS 2009
nominacja 
Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego -kreatywny dom produkcyjny Akcja.tv
NAGRODA A. WOYCIECHOWSKIEGO
nominacja 

Dokument, mimo późnej pory emisji w Telewizji Polsat (godz. 23.15) pobił rekordy oglądalności. Produkcję obejrzało prawie 1,7 mln. widzów (dane AGB Nielsen Media Research). Dzięki filmowi „Anatomia przemocy” Telewizja Polsat osiągnęła udział w rynku na poziomie 27,6 proc. w grupie wszystkich badanych (4+) i 20 proc. w grupie komercyjnej 16-49. W tym czasie Telewizja Polsat była najlepiej oglądaną stacją w obu grupach audytoryjnych. 

Dwie powtórki emisji dokumentu w Polsat News czterokrotnie poprawiły wyniki oglądalności tej stacji w porównaniu do programów emitowanych w tym samym paśmie w marcu 2009. Film obejrzało tam 175 tys. widzów, co dało stacji udziały w rynku telewizyjnym w grupie 16-49 na poziomie 1,81%, natomiast w grupie 4+ 1,65%. Dodatkowo film był udostępniany w internecie, przygotowano również wersję na rynek niemiecki oraz tłumaczenie angielskie.

O filmie napisali:

gen. insp. Andrzej Matejuk
komendant główny policji

"Jestem pod ogromnym wrażeniem dramatu, który zobaczyłem w filmie o tej dziewczynie. To tragiczny obraz rzeczywistości, której można byto uniknąć. W takiej sytuacji, panujące wokół milczenie to najgorsze, co może się zdarzyć."

prof. Zbigniew Ćwiąkalski
były minister sprawiedliwości

"Ten film pokazuje, jak ważne jest przełamanie bariery milczenia tych, którzy wiedzą o krzywdzeniu dzieci, ale milczą. Jak to możliwe, ze dramat tej dziewczyny trwał tyle lat, przecież byli jacyś ludzie wokół niej?"

Urszula Nowakowska
szefowa Fundacji Centrum Praw Kobiet

"Trudno pozostać obojętnym po obejrzeniu tego filmu. To, co robi Alicja, jest godne uznania. Zdecydowała się przerwać milczenie, pomimo braku wsparcia od najbliższych: matki, babci. Mam nadzieję, że odwaga Alicji będzie przykładem dla innych dziewcząt i kobiet."

prof. dr hab. Piotr Kruszyński
karnista

"Ten film jest szokujący! Okrutna rzeczywistość pokazana w nim jest poza moimi wyobrażeniami. Jest podobna do tego, co wydarzyło się w Austrii za sprawą Fritzla To imponujące, że ta dziewczyna znalazła w sobie odwagę, by przerwać ten koszmar"

Na odsiecz Dziewczynkom

KLIENT>Telewizja Polska
ANTENA> TVP2
CZAS TRWANIA> 25 min.
REŻYSERIA> M.Wieczorkowska-Klecel /J. Klecel
ZDJĘCIA i MONTAŻ> Jan Klecel
PRODUCENCI> M. Wieczorkowska-Klecel & Jan Klecel
ROK PRODUKCJI> 2006

Sześć ciężko schorowanych kobiet, które przeżyły ze sobą niemal całe życie w domu wybudowanym dla nich przez Brytyjkę Sue Ryder, ma z dnia na dzień trafić na bruk. Film jest zapisem blisko trzymiesięcznej wędrówki jego twórców od urzędu do urzędu, od gabinetu do gabinetu. Ścigając się z czasem starają się nie dopuścić do tego, by chore kobiety zostały wyrzucone z ich domu. Ostatnią instancją okazuje się żona prezydenta. Zaalarmowana tym co zobaczyła w filmie, pisze list do Ministerstwa Zdrowia: “Jestem bardzo zaniepokojona dalszym losem podopiecznych Domu Sue Ryder w Konstancinie, (...) zwracam się do Pana, Panie Ministrze z ogromną prośbą o ponowne rozważenie decyzji o usunięciu podopiecznych Lady Sue Ryder z tego miejsca”. Następnego dnia zapada decyzja ministerstwa: kobiety mogą zostać w swoim domu, a wszelkie sprawy zostają błyskawicznie załatwione przez urzędników. Choć film kończy się happyend’em, to jednak ostateczna wymowa tej historii pozostaje gorzka – gdyby nie interwencja mediów i najwyższych instancji, jednostka pozostałaby bezsilna wobec arogancji władzy.

GrandPress - nagroda dla Kreatwny dom produkcyjny Akcja.tv
GRANDPRESS 2006
nominacja 
Oczy otwarte - kreatywny dom produkcyjny Akcja.tv
OCZY OTWARTE 2006
nagroda  w kategorii telewizja

Moniko, gdzie jesteś?

KLIENT>Telewizja Polsat
ANTENA> Polsat
CZAS TRWANIA> 43 min.
REŻYSERIA> M.Wieczorkowska-Klecel /J. Klecel
ZDJĘCIA i MONTAŻ> Jan Klecel
PRODUCENT> Łukasz Klekowski
PRODUCENCI WYKONAWCZY> M. Wieczorkowska-Klecel & Jan Klecel
ROK PRODUKCJI> 2010

Monika Bielawska miała zaledwie półtora roku, gdy uprowadził ją ojciec. Robert B. za porwanie i sprzedanie córki nieznanym osobom został skazany na 15 lat więzienia, jednak dzień przed ogłoszeniem wyroku zbiegł. W trakcie przesłuchań wielokrotnie zmieniał zeznania i wprowadzał śledczych w błąd, uniemożliwiając odnalezienie Moniki, która – jeśli żyje – ma dziś 17 lat. Dokument "Moniko, gdzie jesteś?" to próba odkrycia nowych śladów w tej niewyjaśnionej sprawie. Wspólnie z matką Moniki, Magdaleną Pawlak, twórcy filmu zaangażowali prywatnego detektywa, który ze swoim zespołem szuka śladów Bielawskiego w Polsce i za granicą.  Twórcy dokumentu współpracują też z policją, na bieżąco przekazując funkcjonariuszom własne ustalenia oraz poszlaki wskazujące na to, że Robert B. ukrywa się w Wiedniu. W wyprawie do stolicy Austrii ekipie filmowej towarzyszy emerytowany policjant, który raz już odnalazł zbiegłego ojca zaginionej dziewczynki. We wrześniu 2013 roku Robert B. został zatrzymany na terenie Austrii.

Emisja filmu zapewniła Telewizji Polsat największy udział oglądalności w paśmie nadawania tego programu. Dzięki emisji dokumentu Telewizja Polsat osiągnęła udział w rynku na poziomie 21 proc. w grupie wszystkich badanych (4+). Film pomimo późnej pory (23.15) obejrzało aż 1 mln 240 tys. widzów. 

Lekcja polskiej historii

KLIENT>Telewizja Polska
ANTENA> TVP1
CZAS TRWANIA> 25 min.
REŻYSERIA> M.Wieczorkowska-Klecel /J. Klecel
ZDJĘCIA i MONTAŻ> Jan Klecel
PRODUCENCI> M. Wieczorkowska-Klecel & Jan Klecel
ROK PRODUKCJI> 2009

Twórcy dokumentu dotarli do unikalnego, nigdy nie publikowanego filmu "These are they" zrealizowanego na taśmie 16 mm przez legendarną Brytyjkę, przyjaciółkę Polski i Polaków, Sue Ryder i jej męża. Komentarz, który napisała Lady Ryder of Warsaw jest niezwykłą lekcją polskiej historii, opowieścią o Kampanii Wrześniowej, Armii Krajowej, Powstaniu Warszawskim, bohaterstwie Polaków, ich wojennym i powojennym losie. Z tym filmem Sue Ryder objechała niemal całą Anglię, wyświetlając go w szkołach – ucząc historii a przy okazji zbierając fundusze na pomoc ofiarom obozów koncentracyjnych, weteranom, osobom chorym, potrzebującym. Ale jest jeszcze w filmie coś, co zafascynowało polskich filmowców. Po wojnie Sue Ryder sama usiadła za kierownicą ciężarówki obładowanej darami i ruszyła pomagać Polakom. Jej ideą było wybudowanie pawilonów, w których chorzy mogliby mieszkać w rodzinnej atmosferze. I na filmie jest ta ciężarówka i są ludzie, którzy tu w Polsce czekają na nią. Reżyserzy dokumentu postanowili odnaleźć tych, którzy tam byli, nieraz ze szczegółami pamiętają tamte chwile sprzed pół wieku. Oglądając ten film wspomnienia powracają, wzruszenie też. Nawet samochód udało się odnaleźć – jest w Muzeum Motoryzacji w Otrębusach.

chmury

Cud w Sokółce

KLIENT>Telewizja Polsat

ANTENA> Polsat

CZAS TRWANIA> 23 min.

REŻYSERIA> M.Wieczorkowska-Klecel /J. Klecel

ZDJĘCIA i MONTAŻ> Jan Klecel

PRODUCENT> Łukasz Klekowski

PRODUCENCI WYKONAWCZY> M. Wieczorkowska-Klecel & Jan Klecel

ROK PRODUKCJI> 2009

Dokument o kontrowersjach, jakie wywołało ogłoszenie przez parafię z Sokółki na Podlasiu, że doszło do tzw. "cudu eucharystycznego" czyli że na hostii znaleziono ślady krwi. Autorzy filmu dotarli do świadków przemiany hostii - ks. Jacka Ingielewicza oraz O. Sławomira Goworka . W filmie pojawia się też prof. Sobaniec-Łotowska, która badała komunikant. Jednak próżno szukać konkretnych odpowiedzi na pytanie, co tak naprawdę się wydarzyło? Skoro nastąpił cud, dlaczego Watykan go publicznie nie ogłasza? Obraz niewielkiego miasteczka poruszonego tym wydarzeniem i próba odpowiedzi na fundamentalne pytanie o granice nauki i wiary. 

Nadany 6 lutego 2010 o godzinie 19:30 film dokumentalny „Cud w Sokółce” miał rekordową w tym paśmie oglądalność 3 mln 52 tys. widzów (dane według AGB Nielsen Media Research). Produkcja konkurowała z niekwestionowanym liderem pasma (Wiadomości TVP) oraz Sportem, Pogodą i Magazynem “Uwaga” w TVN. Dzięki emisji dokumentu Telewizja Polsat osiągnęła udział w rynku na poziomie 20,1% w grupie wszystkich badanych (4+). 

Gwiazdka w środku lata

KLIENT>Telewizja Polska
ANTENA> TVP1
CZAS TRWANIA> 25 min.
REŻYSERIA> M.Wieczorkowska-Klecel /J. Klecel
ZDJĘCIA i MONTAŻ> Jan Klecel
PRODUCENCI> M. Wieczorkowska-Klecel & Jan Klecel
ROK PRODUKCJI> 2008

Wzruszająca opowieść o człowieku, który nie ma prawie nic, ale umie dzielić się z potrzebującymi. Romuald Mądrakiewicz nie lubi, gdy mówi się o nim "bezdomny", woli nazywać się wolontariuszem. Sam wymyślił akcję charytatywną pod nazwą "Wielka Paka dla Głodnego Dzieciaka". Za pieniądze zarobione na sprzedaży puszek i złomu kupuje znaczki pocztowe. Dobrzy ludzie przekazują odzież, żywność, zabawki. Święty Mikołaj - jak jest nazywany z powodu swej długiej, siwej brody - wysyła to do biednych, wielodzietnych rodzin. Teraz postanowił osobiście odwiedzić jedną z takich rodzin. Autorzy filmu towarzyszą mu z kamerą.
21 listopada 2008 film wyświetlono premierowo w ramach pokazu specjalnego XVIII Festiwalu Mediów “Człowiek w Zagrożeniu”. Był następnie wielokrotnie emitowany w paśmie dokumentalnym TVP1 a także w innych kanałach TVP.

Uzdrowił mnie JP2

KLIENT>Axel Springer Polska

ANTENA> Polsat

CZAS TRWANIA> 43 min.

REŻYSERIA> M.Wieczorkowska-Klecel /J. Klecel

ZDJĘCIA i MONTAŻ> Jan Klecel

PRODUCENT> Łukasz Klekowski

PRODUCENCI WYKONAWCZY> M. Wieczorkowska-Klecel & Jan Klecel

ROK PRODUKCJI> 2010

Czy można zostać uzdrowionym przez nieżyjącego papieża? Czy  przynależność do tzw. pokolenia JP2 może skutkować tym, że kwestionujemy siłę medycyny a zwracamy się w stronę metafizyki? Rodzice sześcioletniej Glorii Marii z Częstochowy i 17-letniego Wojtka z niewielkiej wsi Borowa pod Tarnowa -wierzą, że to właśnie Jan Paweł II pomógł im zza grobu. Twórcy towarzyszą chłopakowi, gdy jedzie do Watykanu, by odwiedzić miejsce spoczynku polskiego papieża a także spotkać się z jego osobistym fotografem Arturo Marim. Jest pasjonatem fotografii, więc to spotkanie robi na nim ogromne wrażenie. Opowieść o wchodzeniu w dorosłość w cieniu ciężkiej choroby o pytaniach o rzeczy ostateczne. I o marzeniach - każdy z nas ma inne. 

bottom of page